Betegségek

 

Alsó húgyúti fertőzés

Az alsó húgyúti fertőzés a hólyag, és a húgycső fertőzését jelenti. Jellemző tünete a gyakori vizelési inger, csípős, fájdalmas vizelés. A vizelet kellemetlen szagúvá válik, sokszor véres.

tovább

Alvászavar

Az alvás legfontosabb élettevékenységeink egyike, biztosítja szervezetünk regenerálódását, egészségünk megőrzését. Amennyiben tartósan (hetek-hónapok óta) érzékeljük alvásunk nehezítettségét, forduljunk orvoshoz.

tovább

Alzheimer kór

Az Alzheimer kór a szellemi képességek hanyatlásával járó megbetegedés, amely jellemzően 65 éves kor felett jelentkezik. A betegség idült lefolyású, kialakulásának oka ismeretlen. A beteg emlékezete, intellektuális teljesítménye egyre csökken.

tovább

Angina pectoris

A szív csökkent oxigénellátása miatt jelentkező fájdalmat nevezzük angina pectorisnak. Legnagyobb veszélye, hogy szívinfarktusban folytatódhat, így azonnali kardiológiai kivizsgálás szükséges!

tovább

Arcidegzsába (trigeminus neuralia)

Villámcsapásszerű, 1-2 másodpercig tartó éles fájdalom az arcon keresztül, mely leginkább az áramütéshez hasonlítható. A fájdalom jellemzően csak az arc egyik felén jelenik meg.

tovább

Basalioma

A basalioma a leggyakrabban előforduló rosszindulatú, alapsejtes bőrdaganatok egyike, amely a hám legalsó rétegéből ered.

tovább

Basedow-kór

A Basedow-kór mindkét nemnél előfordulhat, leggyakrabban azonban a 20 és 50 év közötti korosztályt érinti, a nőknél ötször nagyobb számban tapasztalható megbetegedés.

tovább

Bechterew-kór (bambusznádgerinc)

Krónikus, gyulladásos ízületi betegség, amely fokozatosan halad előre. A betegség kezdeti tünetei deréktáji vagy háti fájdalom, mely elsősorban éjjel jelentkezik, reggel a hát merevsége jellemző, mely mozgásra oldódik.

tovább

Bélelzáródás

A bélelzáródás során a bélrendszer táplálékot és salakanyagokat továbbító funkciója szűnik meg, a belek részlegesen vagy teljesen elzáródnak. Az elzáródás a vékony- és vastagbél bármelyik szakaszán előfordulhat.

tovább

Botulizmus

A botulizmust a botulin nevű idegméreg okozza, mely az egyik legmérgezőbb ismert toxin. Ezt a toxint a clostridium botulinum nevű baktérium termeli. Blokkolja az idegrendszert, és megbénítja a mozgatóizmokat.

tovább

Bulémia

A bulímia nervosa evési rohamokkal járó pszichoszomatikus kényszerbetegség. A beteg rövid idő leforgása alatt nagy mennyiségű ételt fogyaszt el. Az elhízástól való félelem miatt a beteg hánytatással, hashajtók szedésével és intenzív testedzéssel védekezik.

tovább

Chlamydia

A chlamydia az egyik legelterjedtebb, nemi úton terjedő megbetegedés. A betegséget a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza, mely a nemi szervek hengerhám sejtjeihez kapcsolódik.

tovább

Crohn-betegség

A Crohn-betegség a bél krónikus, rohamokban jelentkező gyulladásos megbetegedése. Jellemzően a vékonybél utolsó szakaszát és a vastagbelet érinti, de a szájüregtől a végbél nyílásáig bármely szakaszban előfordulhat.

tovább

Csontritkulás (osteoporosis)

A csontritkulás a csont minőségi és mennyiségi változását jelenti, mely során a csont szerkezete gyengül, károsodik. Ásványi- és szerves anyagokból egyaránt kevesebb lesz a csontban, csökken annak sűrűsége ill. tömege.

tovább

Cukorbetegség (diabetes mellitus)

A cukorbetegség gyakran előforduló, mindkét nemet egyformán érintő anyagcsere-rendellenesség, melyet a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya okoz.

tovább

Depresszió

A depresszió pszichiátriai megbetegedés, melynek jellemző tünetei a lehangoltság, szomorúság, érdeklődés és öröm elvesztése, jelentős testsúlyváltozás (fogyás vagy hízás), fáradtság, letargia, alvászavarok.

tovább

Derékfájás

A derékfájás leggyakoribb okai a görcsös gerinckörnyéki izmok, az összenyomott porckorongok, a nem megfelelő emelés és cipekedés, gerincsérv, különböző csigolyabántalmak, valamint a gyulladásos, reumás eredetű megbetegedések.

tovább

Dohányzás-függőség

Legkárosabb hatásai:
Krónikus légúti betegségek – Tüdőtágulat, krónikus hörghurut.
Daganatos megbetegedések – a dohányzás ajak,- szájüreg,- gége,- nyelőcső,- tüdő,- légcső,- és hörgőrákot okozhat.

tovább

Ekcéma

Az ekcéma a bőr felszínes gyulladása, amely hólyagokat, bőrpírt, duzzanatot, nedvedzést, pörkképződést, hámlást és rendszerint viszketést okoz.

tovább

Elhízás

Elhízás az egyik legjelentősebb egészségügyi probléma, mely rizikófaktorként szerepel számos betegség kialakulásában. Ha az egyén testsúlya a kívánatosnál 20%-kal nagyobb, akkor elhízásról beszélünk.

tovább

Emlőrák

Rosszindulatú emlődaganatának száma évről évre nő, hazánkban leggyakoribb rák forma a nők körében, évente 7500 új beteget fedeznek fel, és 2300 nő halálát okozza.

tovább

Epeúti pangás, epekőbetegség

Az epeúti pangás az epe leggyakoribb betegsége. Epekövek epehólyagban és a közös epevezetékben képződhetnek. Az epeváladék vizet, epesavas sókat, lecitint, koleszterint és egyéb anyagokat tartalmaz, melyek a máj méregtelenítő funkciója során keletkeznek.

tovább

Epilepszia

Az epilepszia az idegrendszer betegsége, amely görccsel kísért vagy görcs nélkül jelentkező rohamok egymás után következő megnyilvánulásaiból áll. A rohamok az agyban található idegsejtek nagy erejű elektromos kisüléseiből keletkeznek.

tovább

Érelmeszesedés (atherosclerosis)

Népbetegségnek számító elváltozás, mely során az ér falában kásás tapintatú meszes anyag halmozódik fel. Érelmeszesedésre hajlamosító állapotok a magas vérnyomás, kóros vérzsírértékek, bizonyos kórokozók

tovább

Farkasvakság

A beteg szürkületben, félhomályban feltűnően gyengébben lát, mert a szem képtelen azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez. Ennek oka a szem ideghártyája széli részein elhelyezkedő látóidegsejtek, a pálcikák pusztulásat.

tovább

Fejfájás

Leggyakrabban a homlokon, a halántékon, és a tarkótájon jelentkező kellemetlen fájdalom. A fejfájás a legtöbb embernél stresszes eredetű, de szervi megbetegedések is állhatnak a hátterében.

tovább

Gégerák

A gégerák szerencsére a viszonylag jól gyógyítható rákok közé tartozik, különösen akkor, ha nagyon hamar felfedezik a betegséget.

tovább

Gombás bőrbetegségek

A gombák általában a bőr felső rétegét fertőzik meg, de bizonyos körülmények esetén (pl.: immunhiány, legyengült szervezet) a mélyebb, bőr alatti szövetekbe is hatolhatnak.

tovább

Gyomor- és nyombélfekély, refluxbetegség

Általában a pesszimista, szorongó, rossz kedélyű embereknél gyakori. Az állandó szorongás és a vegetatív idegrendszeri zavar következtében a gyomor ill. a nyombél vérellátása a fekély helyén romlik, a sósav elválasztódás fokozódik.

tovább

H1N1

A H1N1 influenzát általában nagyon magas láz, fejfájás, rossz közérzet, izomfájdalom, elesettség, az orr és a légutak nyálkahártyájának duzzanata jellemez, illetve ezekhez társulhat még hányás, hasmenés.

tovább

Hasnyálmirigy gyulladás- pancreatitis

A hasnyálmirigy gyulladásának számos kiváltó oka lehet, melyek hatására az ott termelődő emésztőenzimek már a mirigyen belül aktiválódnak, és károsítják a sejteket.

tovább

Hepatitis A – járványos májgyulladás

Májgyulladás (hepatitis) számos ok következtében alakulhat ki. A májgyulladást okozó fertőző ágensek egy csoportját képezik a hepatitis vírusok, melyek közvetlenül a májsejteket támadják.

tovább

Hepatitis B

A hepatitis B a leghosszabb lappangási idejű fertőző májgyulladás. A vírus nagyon erősen fertőző, a betegség akár egyetlen csepp testnedvvel is átvihető.

tovább

Hepatitis C- krónikus májgyulladás

A HCV felelős hazánkban évente körülbelül 3000 beteg májzsugorának kialakulásáért és 600 májrákos esetért. A gyulladás véglegesen és súlyosan károsítja a májsejteket, így a beteg szerv idővel nem tudja ellátni feladatát.

tovább

Hererák

A fő panasz a herében hirtelen fellépő fájdalom vagy a herében fájdalmas duzzanat észlelhető, ritkábban egy tapintható csomó.

tovább

Herpesz

Vírus okozza, mely normális esetben is megtalálható a szájban és az emésztőcsatornában.

tovább

Hiperkoleszterinémia – magas koleszterinszint

A magas koleszterinszint egy, a veszélyeztető tényezők közül a túlsúly, a mozgáshiány, a dohányzás, a magas vérnyomás, cukorbetegség, a gyógyszer-mellékhatások, a stressz, az egyéb környezeti tényezők, valamint az öröklött tulajdonságok mellett.

tovább

HPV fertőzés – Humán Papillóma Vírus

A HPV-nek több mint 130 típusa ismert és ezek közel egyharmada nemi úton terjed. Leggyakrabban szexuális úton adódik át. A betegség már a tünetmentes lappangási idő alatt is fertőző.

tovább

Influenza

Az influenza vírusos megbetegedés, mely köhögéskor, tüsszögéskor és beszéd közben keletkező légúti váladékcseppecskék révén, cseppfertőzéssel terjednek.

tovább

Ínhüvelygyulladás

Az ínhüvelyek a test bizonyos részein (kézfej, csukló, lábfej, boka) az inakat magába foglaló alagútszerű képződmények. Feladatuk, hogy a bennük lévő nyákszerű anyag révén az inak mozgását megkönnyítsék, súrlódásmentessé tegyék.

tovább

Irritábilis bél szindróma – IBS

Az irritábilis bél szindróma oka pontosan nem ismert. A tünetek kialakulásában a bél fokozott érzékenysége (irritábilitás), az összerendezett bélmozgás zavara és a fokozott fájdalomérzés játszik szerepet.

tovább

Jégárpa

A jégárpa a szemhéjszéli olajos váladékot termelő mirigyek elzáródása, a váladék pangása következtében keletkező, krónikus gyulladásos folyamat.

tovább

Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás

A prosztata (dülmirigy) a húgyhólyag alapja és a medencefenéki izomzat között elhelyezkedő dió nagyságú, barnás színű, mirigyes szerv, mely körülveszi a húgyhólyag közeli húgycsőszakaszt.

tovább

Klimax

Klimax Változás kora, a női nemi hormonok termelődésének fokozatos leállása, általában 44-52 éves kor között következik be. A menopauzát kb. 5-6 évvel megelőző majd 5-6 évvel követő időszakot klimaxnak nevezzük. A klimaktériumnak három fázisa különíthető el....

tovább

Koleszterinszint emelkedés – hyperkoleszterinaemia

A magas koleszterinszint egy, a veszélyeztető tényezők közül a túlsúly, a mozgáshiány, a dohányzás, a magas vérnyomás, cukorbetegség, a gyógyszer-mellékhatások, a stressz, az egyéb környezeti tényezők, valamint az öröklött tulajdonságok mellett.

tovább

Köszvény – húgyvérűség

Az anyagcsere zavarából adódó betegség, Magyarországon nem ritka. Igen fájdalmas ízületi gyulladás, amelyet nátrium-urát kristályok lerakódása okoz.

tovább

Kötőhártya-gyulladás

A kötőhártya-gyulladás, a szem kötőhártyáját érintő gyulladásos folyamatok összefoglaló neve. Az egyik legelterjedtebb szemészeti betegség.

tovább

Krupp

A krupp jellemzően a csecsemők és a kisgyermekek betegsége, melyet főleg vírus-, ritkábban baktériumfertőzés okoz.

tovább

Láb- és körömgomba

A láb gombás fertőzése az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati panasz. Legtöbbször a lábujjak között, a talpon jelentkezik hámló, viszkető, hólyagos kiütések formájában.

tovább

Laktóz – intolerancia (tejcukor-érzékenység)

A laktózt (tejcukrot) a laktáz nevű enzim alakítja át a vékonybélben felszívódó glükózzá és galaktózzá. Ha ez az enzim hiányzik, az laktózintoleranciát okoz, azaz a szervezet nem tudja átalakítani és hasznosítani a tejcukrot.

tovább

Leukémia – fehérvérűség, leukaemia

A fehérvérűség a vérképző rendszer rosszindulatú megbetegedése, amikor a csontvelőben a vérsejtképzés (leggyakrabban a fehérvérsejteké) folyamata kórossá válik, és korlátlan sejtburjánzás kezdődik el.

tovább

Lúdtalp

A leggyakoribb panaszt okozó betegség az ún.”lúdtalp”. Az enyhe panaszokat okozó formáktól a legsúlyosabb panaszokat okozó, szinte járásképtelenséget előidéző elváltozások megtalálhatóak.

tovább

Lues – Syphilis, szifilisz, vérbaj

A szifilisz (luesz, vérbaj) a klasszikus nemi betegségek egyike. Kórokozója a Treponema pallidum baktérium. A vérbaj sexuális úton terjed, vagy a magzati életben elszenvedett fertőzés következtében jön létre.

tovább

Lumbágó – derékfájás

A lumbago hármas tünetegyüttese a deréktáji fájdalom, az ágyéki gerinc melletti izmok „görcse-merevsége”, és kényszertartás az ágyéki gerincen.

tovább

Méhen kívüli terhesség

Minden olyan terhességet, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be, méhen kívüli terhességnek nevezünk.

tovább

Méhnyakrák

Méhnyakráknak nevezzük a méhnyak hámeredetű rosszindulatú daganatát.

tovább

Melanoma – bőrrák

A bőr festéktermelő sejtjeiből, a melanocitákból kiinduló rák. A melanoma az ép, a leggyakrabban napfénynek kitett bőrön jelentkező új, kis festékes növedékként kezdődhet, de az esetek csaknem felében már fennálló festékes anyajegyekből indul ki.

tovább

Migrén

A migrén rohamokban jelentkező heves fejfájás, visszatérő, lüktető, nagyfokú fájdalom, amely többnyire a fej egyik oldalát érinti, ritkábban kétoldali. A hirtelen kezdődő fájdalmat látási, hallási vagy egyéb idegrendszeri tünetek előzik meg.

tovább

Mumpsz

A mumpsz Magyarországon is egyike volt a gyermekkor leggyakoribb fertőző betegségeinek, ez a betegség azonban szinte teljesen eltűnt a kötelező védőoltásnak köszönhetően.

tovább

Orrpolip

Az orrpolipok az orrmelléküregekben, illetve az orrkagylókon képződő halvány vagy világosszürke, alapjukról elmozgatható, kocsonyás nyálkahártya-képződmények, vizenyős duzzanatok.

tovább

Porckorongsérv

A porckorongsérvnek (ill. gerincsérv) a csigolyák közötti porckorongok kiboltosulását nevezzük.

tovább

Pánikbetegség

A pánikbetegséget hirtelen, rohamokban jelentkező heves szorongás jellemzi. A roham gyakran visszatérővé válik, kiváltásában nyilvánvaló okot nem találunk.

tovább

Pajzsmirigy hormonok

A pajzsmirigy-hormonok a szervezet valamennyi sejtjének aktivitását szabályozzák. Elősegítik a sejtek oxigén felvételét, ezáltal szabályozzák a táplálék fő elemeinek (zsírok, szénhidrátok, fehérjék) sejtszintű hasznosítását.

tovább

Prosztata – megnagyobbodás

A kor előrehaladtával a prosztata mérete nő, és ezzel párhuzamosan nyomhatja a húgycsövet, aminek következtében vizeletürítéskor a vizeletsugár vékonyabb lesz, a vizeletáramlás ereje csökken.

tovább

Pikkelysömör

A pikkelysömör (psoriasis) egy bőrbetegség, ami a bőrt, körmöket, ízületeket, nagyon ritkán a nyálkahártyákat érinti.

tovább

Reflux

A reflux oka, hogy a megnövekedett hasi nyomás miatt a gyomorszáj kinyílik, és a sav vagy a savgőz a nyelőcsőbe vagy följebb áramlik. A gyomor záró izma nem gyengül meg, hanem az alulról érkező túlnyomás miatt nem képes kellően zárni.

tovább

Rekeszsérv

A rekeszsérv az az állapot, amikor a gyomor a has- és melléküreget elválasztó rekeszizom nyílásán keresztül részben a melléküregbe türemkedik.

tovább

Rotavírus-fertőzés

A rotavírus egy apró kórokozó, amely a csecsemőknél és a kisgyermekeknél előforduló heveny hányás és hasmenés egyik leggyakoribb oka.

tovább

Rövidlátás és távollátás

A rövidlátó beteg a közeli tárgyakat, személyeket élesen látja, a távolban lévő dolgok képe azonban nem a megfelelő helyre, hanem a retina elé vetül.

tovább

Rubeola (rózshimlő)

A rubeola egy jellegzetesen enyhe, gyermekkori kiütéses betegség, amelyet a rubeolavírus okoz. Különös jelentőségét a várandós nők megbetegedése adja, mivel a terhesség korai szakaszában történő fertőzés súlyos magzati károsodást okoz.

tovább

Sárgaság

Az orvosi értelemben vett sárgaság a sárga epefesték (bilirubin) szintjének vérben történő emelkedését jelenti. A laikusok a sárgaságot a sárga bőrszínnel azonosítják, pedig ilyenkor nem csak a bőr, hanem a szemfehérje is sárga.

tovább

Sclerosis multiplex

A sclerosis multiplex krónikus, a központi idegrendszer fehérállományának gyulladásos betegsége, melynek következtében károsodnak az idegsejtek és az idegsejteket körülvevő, úgynevezett myelin.

tovább

Szédülés

Szédülés A szédülés egy tünet, mindig fontos tisztázni, hogy pontosan mit értünk alatta. Ezzel a kifejezéssel ugyanis a páciensek számtalan szimptómát illetnek. A szédülés orvosi szempontból azt jelenti, hogy a test és a körülötte lévő tér egymáshoz viszonyított...

tovább

Székrekedés

A székrekedés a széklet gyakoriságának vagy mennyiségének tartós csökkenése, vagy erőltetett, nehéz székletürítés. A széklet sokszor kemény göbös és száraz, gyakorta fájdalmas székelés, hasi fájdalom és puffadás társul az alaptünetekhez.

tovább

Szívelégtelenség

A szívzörej tulajdonképpen egy tünet, amit szíven belüli és azon kívüli betegség egyaránt okozhat.

tovább

Szürke hályog

Szürke hályog A szürkehályog a szemlencse állományának bizonyos fokú, akár teljes elszürkülését jelenti. Az áttetszőség megszűnése megakadályozza, hogy megfelelő fény jusson a külvilágból a szem belsejébe, a retinára, így homályoslátás alakul ki. A fő tünet a lassú,...

tovább

Táplálékallergia

A táplálékallergia a szervezet védekező rendszerének megváltozott viselkedése a táplálék egyes alkotóival szemben.

tovább

Tetanusz

A tetanusz bakteriális toxin által okozott erős izomgörccsel, úgynevezett merevgörccsel járó bénulás, mely kezeletlen esetben halálos.

tovább

Tüdőgyulladás

A tüdőgyulladás a tüdőhólyagocskák, és/vagy a hólyagok közötti tér gyulladásos megbetegedése. Kiterjedése, kórokozói alapján számos fajtája kialakulhat, lehet lebenyes és gócos, okozhatják vírusok és baktériumok egyaránt, és vannak a korábban ismert kategóriákba nem sorolható, ún. atípusos előfordulásai is.

tovább

Vesekő

A vesekő kemény, kristályos anyagból van, gyakran kalcium-oxalát, vagy más vegyület alkotja, amely a vizeletben kicsapódik. Az esetek 80%-ában mindkét vese érintett.

tovább

Visszérbetegség

Kialakulásában az állandó megterhelés, az álló foglalkozás mellett az öröklött hajlam is nagy szerepet játszik. A visszér rontja az érintett végtag vérkeringését, súlyos esetekben szövődményként trombózis következhet be.

tovább

Vérszegénység

A B12 vitamin nélkülözhetetlen a vérképzéshez. Hiányában a vérsejtképzés során hibás vörösvérsejtek keletkeznek. Ezek részben már a csontvelőben elpusztulnak. Összességében így kevesebb vörösvérsejt és benne kevesebb oxigénszállító hemoglobin kerül a vérbe.

tovább

Vesemedence gyulladás

A vesemedence-gyulladást minden esetben baktériumok okozzák. Leggyakrabban a bélben előforduló kórokozók.
A fertőzés ritkán a véráram útján terjed rá a vesére és a húgyutakra, többnyire felszálló fertőzés okozza a megbetegedést.

tovább

Miként léphet velünk kapcsolatba?

Telefonon

Mobil: +36 (30) 698-6452
Földi t.: +36 (1) 794-9179

E-mailben

Személyesen

1054 Budapest, Vécsey u. 3.
Megtekintés térképen…

Dimenzió Egészségközpont